Židenice už pošesté pořádají sousedský blešák

Zbavit se nepotřebných věcí, výhodně nakoupit a nebo si užít příjemný den s programem pro celou rodinu. To vše nabízí židenický Sousedský blešák, který mohou lidé navštívit v sobotu 26. května od 14 hodin na židenickém Karáskově náměstí. “Snažili jsme se, aby si na blešáku každý našel to svoje. Jde o to stmelit komunitu a zabavit opravdu všechny – od nejmenších dětí až po babičku s dědou,” popsala ojedinělý koncept organizátorka Jana Štastná, která je zároveň zastupitelkou městské části za Stranu zelených. 

Stejně jako na předchozích blešácích, i tentokrát budou své věci prodávat především lidé z okolí Karáskova náměstí. “Při akci se tak mezi sebou mohou lépe poznat sousedé. Zároveň má blešák environmentální přesah, protože prodejem starých věcí lidé předcházejí vzniku odpadu,” upozornila Jana Šťastná. 

Právě kvůli návaznosti na komunitu musí prodejci na blešáku splnit jedinou podmínku – osobně vyplnit přihlášku v židenickém Společenském centru Karas. “Bráníme tak tomu, aby se na blešák sjeli profesionální prodejci,” vysvětlila Jana Šťastná. I přesto byla všechna prodejní místa byla rozebraná už tři týdny před akcí.

Zatímco budou rodiče nakupovat, děti se zabaví programem, který pro ně organizátoři nachystali. Na deseti stanovištích budou plnit nejrůznější úkoly. Soutěže pro děti  připravuje Společenské centrum Karas, žideničtí skauti – tentokrát oddíl Modrý delfín, Montessori školka Žabka, SAKO, DDM Helceletka – pobočka Fantázie a žideničtí dobrovolní hasiči. 

Během akce se uskuteční také  dva workshopy. Zájemci všech věkových kategorií si mohou vyzkoušet hru na ukulele, děti se navíc mohou zapojit do tanečního workshopu. Příjemnou sousedskou atmosféru pak doplní Petra Borovičková trio a zazpívají žideničtí senioři. Samozřejmostí je výtečné občerstvení od Dělnického domu Židenice, Biograf café a Královny Food.

Akce se se svým stánkem zúčastní také židenické maminky, které výtěžek z prodeje věnují FOD Klokánek Brno. Prodejci budou mít také možnost po akci neprodané kousky věnovat nadaci Veronica, která je následně prodá a výtěžek věnuje na drobné komunitní a environmentální projekty v Brně. 

KONTAKTY: 

Jana Šťastná (Zelení), organizátorka Sousedského blešáku, zastupitelka MČ Brno-Židenice –  733 274 603, stastna@zidenice.eu

Lenka Zemanová, krajská tajemnice Strany zelených – 734 506 729, lenka.zemanova@zeleni.cz

Program:

14:00 pěvecké vystoupení Židenických seniorů
15:00 Petra Borovičková trio
15:30 Workshop hry na ukulele v Karase
15:55 Amaro pokračuje
16:30 Taneční workshop v parku
17:00 Workshop hry na ukulele v Karase